Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Osocze bogatopłytkowe nazywane jest też PRP (Platelet Rich Plasma). Jako koncentrat płytek krwi uwalnia płytkowe czynniki wzrostu śródbłonka naczyniowego i innych tkanek, a także cytokiny. Dzięki temu przyspiesza proces gojenia i regeneracji skóry zainicjowany w momencie wykonania iniekcji i wprowadzenia preparatu w struktury tkankowe. W rezultacie dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu i pozostałych elementów komórkowych skóry.

Proces pozyskiwania PRP polega na pobraniu krwi obwodowej która następnie zostaje poddana odwirowaniu. Dzięki metodzie wirowania dochodzi do odseparowania różniących się od siebie ciężarem elementów morfotycznych (trombocytów, leukocytów, erytrocytów). Uzyskane osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się do podania podskórnego.

Jak działa?

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego na twarz i inne partie ciała przywraca skórze witalność, sprężystość i naturalny blask.

Skoncentrowane płytki krwi po podaniu w głąb tkanki za sprawą czynników wzrostu stymulują fibroblasty i pobudzają namnażanie włókien kolagenowych w skórze, przez co poprawiają jej elastyczność i jędrność. Wspierają syntezę macierzy międzykomórkowej i naturalne procesy regeneracji. Dodatkowo wygładzają teksturę i ujednolicają koloryt cery.

Po wstrzyknięciu osocza dochodzi nie tylko do rewitalizacji komórek skóry, ale również do utworzenia nowych naczyń krwionośnych, za co odpowiada czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego. Dzięki zwiększeniu ukrwienia tkanki na lepsze zmienia się jej odżywienie i nawodnienie.

Dobroczynne składniki zawarte w osoczu bogatopłytkowym są panaceum na takie problemy jak: zmniejszona gęstość skóry twarzy, pierwsze zmarszczki, kurze łapki, blizny potrądzikowe i pourazowe, a nawet osłabione cebulki włosów. Preparat ten stosuje się w leczeniu łysienia i przy zabiegach regeneracji włosów, ponieważ oprócz poprawy ukrwienia skóry zapewnia odżywienie mieszków włosowych, co wpływa na wyraźną poprawę kondycji włosów i ich zagęszczenie. Zastosowanie zabiegu osoczem polecane jest również pacjentom borykającym się z rozstępami oraz ubytkami tkanki skórnej. Po zabiegu z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowej można spodziewać się pełnej rewitalizacji tkanki, a także przyspieszenia procesów odnowy wywołanych różnego rodzaju ingerencjami medycznymi.

Jak często można korzystać z zabiegu?

Przebudowa i regeneracja tkanki skórnej rozpoczyna się w ciągu 48 godzin od wykonania zabiegu. Pierwsze rezultaty terapii osoczem bogatopłytkowym widać niedługo po wyjściu z gabinetu, a kolejne pojawiają stopniowo. Po upływie 1–2 tygodni da się zaobserwować wzrost napięcia i wygładzenie skóry. Ostatecznym efektem, na który trzeba poczekać około miesiąca, można cieszyć się przez rok, a nawet dłużej. By wykorzystać pełen potencjał osocza bogatopłytkowego, najlepiej wykonać 4-6 zabiegi w czterotygodniowych odstępach.

Przeciwwskazania:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • aktywna opryszczka i inne stany zapalne w miejscu iniekcji,
  • choroby autoimmunizacyjne, w tym aktywny toczeń rumieniowaty i reumatoidalne zapalenie stawów,
  • choroby krwi,
  • czynne choroby nowotworowe.

Zalecenia i przygotowania do zabiegu

Zanim przeprowadzony zostanie zabieg osoczem bogatopłytkowym, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie, czyli:

  • nawodnienie organizmu (w dniu zabiegu najlepiej wypić 1–1,5 l wody),
  • unikanie niektórych leków, m.in. NLPZ (np. aspiryny, ibuprofenu) na 7 dni przed zabiegiem (w leczeniu bólu można zastosować paracetamol),
  • rezygnację z sauny, gorących kąpieli i aktywności sportowych w dniu zabiegu.

Umów się na wizytę: +48 500 230 124