Kobieta z makijażem Lumiere Gabinet Kosmetyki Profesjonalnej Julita Stępień

Laseroterapia w służbie pięknu

Wykorzystanie lasera zrewolucjonizowało oblicze kosmetologii i medycyny estetycznej. Laseroterapia to bezpieczeństwo i skuteczność stosowanych zabiegów, skorelowane z precyzją działania na obszarze skóry ograniczonym jedynie do miejsca występowania zmian poddawanych leczeniu. Na czym polega fenomen laseroterapii?

Woda skumulowana w naszym organizmie, hemoglobina, melanina czy białka to tkanki mające zdolność pochłaniania energii o określonej długości fali. Silnie uwodnione tkanki pochłaniają fale o długości poniżej 500 m i powyżej 1200 nm, melanina (barwnik skóry)- 400- 1200 nm, zaś hemoglobina- 418, 542 i 577 nm.

Takie właściwości biofizyczne tkanek pozwalają na wykorzystanie zjawiska selektywnej termolizy- pochłaniania określonych długości fal, wystąpienia zjawiska termicznego i kontrolowanego uszkodzenia tkanek. Ma ono na celu remodeling tkanki- usunięcie zdegradowanych komórek i zastąpienie ich nową, właściwą pod względem anatomicznym i funkcjonalnym tkanką łączną. Jakie typy laserów wykorzystywane są najczęściej? I jakiego typu zabiegi naprawcze skóry są wykonywane z ich udziałem?

Usuwanie tatuaży i przebarwień

Lasery Nd: Yag i Er:Yag wykorzystywane są do usuwania tatuaży i przebarwień, komórkami docelowymi są więc melanocyty i komórki kumulujące barwniki w skórze właściwej. Wspomniane lasery- rubinowy i aleksandrytowy, emitują wiązkę światła selektywnie pochłanianego przez barwnik i powodującego jego rozpad, bez jednoczesnego uszkodzenia komórek. Bolesność zabiegu niwelowana jest przez zastosowanie systemu chłodzącego. Seria kilku- kilkunastu zabiegów pozwala trwale pozbyć się zmian barwnikowych różnego pochodzenia.

Laserem w naczynka

Zmiany naczyniowe usuwane są przez lasery, emitujące światło pochłaniane przez hemoglobinę. Doskonałe efekty w tym zakresie daje laser KTP, wspomniane lasery Nd: Yag, aleksandrytowy i diodowy. Efekt cieplny, wynikający z pochłaniania światła lasera przez cząsteczki hemoglobiny, powoduje obkurczenie ścian naczyń krwionośnych i niweluje ich przezskórną widoczność. Termokoagulacja umożliwia skorygowanie pojedynczych zmian skórnych, a także bardziej rozległego rumienia, towarzyszącego np. trądzikowi różowatemu.

Depilacja- bezbolesna i skuteczna

Do zabiegów depilacji laserowej wykorzystuje sie lasery emitujące fale o długości 630- 1200 nm, pochłaniane przez melaninę zawartą w mieszkach włosowych- stąd im ciemniejszy włos, tym lepsze efekty. Laser diodowy to obecnie najnowocześniejszy sposób to walki z nadmiernym owłosieniem. Dzięki jego wykorzystaniu depilacja laserowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej.

Anti- aging XXI wieku

Co jeszcze zawdzięczamy laserom? To doskonałe narzędzie w postępowaniu anti- age: usuwaniu zmarszczek, ujędrnianiu skóry i wspomnianego rozjaśniania przebarwień i naczynek.

Laser frakcyjny powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia skóry, generujące wzmożone procesy gojenia i regeneracji, co daje ostatecznie efekt remodelingu i odmłodzenia skóry. Z kolei w metodach nieablacyjnych zachowana jest integralność naskórka, a efekt odmładzający zawdzięczamy przegrzaniu struktur skóry właściwej i stymulacji włókien kolagenowych i elastynowych do syntezy nowego kolagenu.

Wymienione szerokie zastosowania lasera, w połączeniu z ich bezpieczeństwem stosowania i spektakularnymi efektami zabiegów, stawiają laseroterapię w czołówce zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii. A ciągły postęp technologiczny to gwarancja ciągłej ewolucji tego typu postępowania zabiegowego.

Jak przygotować ciało na lato w gabinecie medycyny estetycznej.

Piękne ciało gotowe na lato – marzenie każdej z nas. Jakie zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii wspomogą nas w dążeniu do zadbanego, estetycznego ciała? Przygotowania do lata należy rozpocząć wczesną wiosną- warunkowane jest to koniecznością uwzględnienia czasu na procesy gojenia, ponadto niektóre zabiegi wymagają bezwzględnego unikania ekspozycji na słońce.

Jakie zabiegi wykonać najwcześniej?

Na przełomie marca i kwietnia warto rozpocząć terapie antycellulitową i usuwanie rozstępów, z wykorzystaniem laseroterapii i mezoterapii igłowej. Użycie lasera frakcyjnego czy CO2 stymuluje procesy remodelingu skóry, celowane na usuniecie zbliznowaciałej tkanki rozstępów i wzmożoną produkcję nowych włókien kolagenowych. Z kolei laser Nd: Yag to doskonałe narzędzie do walki z cellulitem- światłowód wprowadzony pod skórę powoduje upłynnienie tkanki tłuszczowej, miejscową jej redukcję oraz wygładzenie skóry. Mezoterapia igłowa polega natomiast na kontrolowanym nakłuwaniu skóry na określona głębokość, co stymuluje procesy naprawcze skóry i usprawnia penetrację substancji odżywczych w głąb skóry. Okres wczesnowiosenny to także doskonały moment na przeprowadzenie zabiegu depilacji laserowej- trwałego usuwania zbędnego owłosienia.

Jakie zabiegi wykonać tuż przed wakacjami?

Maj i czerwiec to doskonały czas na kontynuację zabiegów wyszczuplających, antycellulitowych i usuwających rozstępy. Warto także zadbać kondycję twarzy, decydując się na zabieg mezoterapii kwasem hialuronowym czy odżywczymi koktajlami. Użycie kwasu hialuronowego, występującego naturalnie w naszym organizmie, gwarantuje bezpieczeństwo zabiegu i brak odczynów uczuleniowych. To najlepsza terapia nawilżająca, przygotowująca eksponowaną na słońce skórę twarzy do upalnego lata.

A latem? Jakie zabiegi są dozwolone?

Latem warto skoncentrować się na silnie nawilżających i odżywiających skórę zabiegach, o jak najmniej inwazyjnym charakterze. Doskonałym kompromisem są silnie działające maski o skoncentrowanej formule, które zapobiegną przesuszeniu skóry. A po okresie letnim? Wykonaj zabiegi nawilżające, regenerujące skórę i usuwające świeżo powstałe przebarwienia. Mezoterapia, peelingi chemiczne czy dermabrazja laserowa – teraz jest ich czas. I pamiętaj o regularnej, wyważonej pielęgnacji skóry przez cały rok- to najlepsza gwarancja pięknego wyglądu.